Očkovací kalendář

  

Povinné očkování v České republice

 

AKTUÁLNÍ  ZMĚNY  V OČKOVACÍM  KALENDÁŘI 

 

1)Zrušeno povinné očkování proti TBC v 11 letech.

TBC stanice kalmetizační nebudou děti zvát, pro event. zájemce je možné zkoušku protilátek a event. následné očkování provést ale pojišťovny to neplatí.
cca 210 Kč zkouška protilátek
cca 270 Kč očkování proti TBC

Také se již neprovádí kontrola kalmetizační jizvy u kojenců a tyto děti nejsou zvány na přeočkování ve dvou letech.

 

2)V 10-11 letech se zavádí nové povinné očkování  BUSTERIX  (tj.tetanus,černý kašel,obrna)

 

Povinné očkování dětí

Pravidelné povinné očkování dětí stanovuje zákon. Pokud se rodiče rozhodnou, že své dítě očkovat nenechají a nemají k tomu opodstatněný důvod (např. lékařské doporučení), dopouštějí se přestupku a mohou být stíháni podle přestupkového zákona. Povinné očkování hradí stát ze státního rozpočtu.

Proti čemu se děti očkují?

K očkování dětí se dnes používá především hexavakcína. Ta zahrnuje očkovací látky proti šesti nemocem – záškrtu, tetanu, dávivému černému kašli, invazivnímu onemocnění vyvolanému původcem Haemophilus influenzae b, přenosné dětské obrně a virové hepatitidě typu B. Vakcína se musí podávat v přesném časovém rozmezí. Pokud se tak nestane, musí se dítě očkovat znovu od začátku.

Všechny zmíněné nemoci jsou velmi nakažlivé, s těžkým průběhem, při nedostatečné lékařské pomoci smrtelné. Bakterie černého kašle napadá sliznice prakticky všech částí horních cest dýchacích. Nemoc se přenáší kapénkovou infekcí, má rychlý spád a zejména pro malé děti může být smrtelná. Typickým projevem jsou série pěti až deseti mohutných zakašlání, v průběhu kterých se nakažený dusí, a po kterých vždy následuje mohutný hýkavý nádech. Po záchvatech se dostavuje zvracení, nemoc provází vysoké teploty.

Záškrt je mikrobiálního původu a přenáší se vzduchem. Prvními příznaky jsou bolesti v krku, zduření mandlí i podčelistním mízních uzlin. Při včasném nezaléčení se nemoc změní v tzv. zhoubný záškrt – krk zduřením dosahuje stejného obvodu jako hlava, propuká zánět srdečního svalu a obrna měkkého patra případně dalších částí těla, vedoucí až k celkové nehybnosti.

Infekce vyvolaná bakterií Haemophilus influenzae b způsobuje záněty mozku a jeho obalů nebo flegmónu příklopky hrtanové, která vede k udušení dítěte.

Tetanus je nebezpečné bakteriální onemocnění, které se projevuje křečemi a ztrátou koordinace v důsledku hromadění toxinů ve svalech. Bakterie tetanu se běžně nachází v půdě. Očkování proti tetanu je možné provést i mimořádně v případě rizikového úrazu. Inkubační doba tetanu se pohybuje mezi 3 a 21 dny, přičemž čím je kratší, tím vyšší je riziko úmrtí. Očkování proti tetanu je jedním z nejvýznamnějších povinných očkování.

Dětská obrna je virového původu, viry se vylučují stolicí nemocného člověka a dál se přenáší při nedostatečné hygieně, kontaminovanou vodou či potravinami. Existuje ale i přenos kapénkovou infekcí. Inkubační doba je sedm až čtrnáct dní. Prvními příznaky jsou zvýšená teplota, bolest hlavy a břicha, ztuhlost zad a nohou. Pokud viry napadnou i centrální nervový systém, může vzniknout paralytická obrna s následným ochrnutím nejčastěji dolních končetin a trvalými následky do konce života.

Očkovací kalendář

  • 4. den až 6. týden – tuberkulóza
  • od 13. týdne – První dávka hexavakcíny
  • za měsíc po 1. dávce – Druhá dávka hexavakcíny
  • za měsíc po 2. dávce – Třetí dávka hexavakcíny
  • za šest měsíců po 3. dávce – Čtvrtá dávka hexavakcíny
  • 15. měsíc – První dávka pro: spalničky, příušnice, zarděnky
  • 21. – 25. měsíc (event. později přeočkování) – Druhá dávka pro: spalničky, příušnice, zarděnky
  • 5. – 6. rok – záškrt, tetanus, dávivý kašel (přeočkování)
  • 10. – 11. rok – přenosná dětská obrna (přeočkování, 5. dávka)
  • 11. – 12. rok – tzv. tuberkulinový test, při negativním výsledku přeočkování
  • 12. – 13. rok – virová hepatitida typu B (pouze u dětí, které nebyly očkovány v prvních měsících života) – tři dávky v rozestupu 0, 1 a 6 měsíců)
  • 13. – 14. rok – dětská přenosná obrna (přeočkování) pro děti, které nedostaly 5. dávku mezi 10.–11. rokem
  • 14. – 15. rok – tetanus (přeočkování, další vždy po 10–15 letech)

Tuberkulóza je nejčastější příčinou smrti bakteriálního původu na světě. K jejímu přenosu dochází kapénkovou infekcí, zdrojem je nakažený člověk. Nejčastěji se vyskytuje plicní forma, jejímiž příznaky jsou kašel, horečka, malátnost, anorexie, ojediněle vykašlávání krve. Nyní se doporučuje provádět očkování proti tuberkulóze až po ukončení základního povinného očkování – tj. zhruba kolem 2. roku věku. Další přeočkování proti tuberkulóze – v 11 letech věku – bylo zrušeno v březnu 2009.

Z dětských onemocnění zmiňme ještě plané neštovice. Proti tomuto virovému onemocnění existuje velmi účinná vakcína. Samotné očkování je pak velmi důležité u dospělých pacientům, kteří nemoc v dětství neprodělali, nebyli očkováni a nemají tudíž vyvinuty protilátky.