Příprava umělého mléka a četnost krmení

 

Příprava umělého mléka a četnost krmení

Mnoho maminek si klade otázku, zda krmit dítě pravidelně ve stanovenou dobu, nebo dle toho, jak se dítě samo dožaduje lahvičky s kojeneckým mlékem. Neexistuje žádné pravidlo, všechno záleží pouze na matce a na dítěti.

 

Při přípravě kojeneckého mléka je potřeba dodržovat některé zásady:

 

·         Před přípravou kojeneckého mléka si vždy umyjte ruce. Organismus kojenců má nedokonale vyvinutý imunitní systém a děti jsou tak více náchylné k infekcím.

 

·         Připravte si všechny věci, které budete k přípravě kojeneckého mléka a ke krmení potřebovat. Všechny pomůcky, láhve, dudlíky by měly být sterilizované.

 

·         K přípravě kojeneckého mléka vždy používejte čerstvou vodu, která je vhodná pro kojence. Kojeneckou vodu převařte po dobu asi 5 minut a potom ji nechte vychladnout na potřebnou teplotu. Určené množství převařené vody nalijte do připravené a sterilizované kojenecké láhve.

 

·         Do láhve přidejte přesný počet zarovnaných odměrek umělé výživy, postupujte dle návodu, který je napsán na každé krabici se sušeným kojeneckým mlékem. Dodržujte přesně uvedená množství, jinak bude mléko špatně koncentrované. Navýšené dávky mléčného prášku pouze zvyšují hladinu bílkovin a minerálních látek a dítě i po vypití mléka zůstává žíznivé. Při vysoké koncentraci bude dítě zbytečně moc přibývat na váze a může dojít i k poškození ledvin. Při malé koncentraci bude dítě naopak přibývat pomalu.

 

·         Používejte pouze přiloženou odměrku z krabice se sušeným mlékem. Odměrka musí být vždy čistá a suchá.

 

·         Vždy připravujte pouze tolik mléka, kolik budete dítěti podávat.

 

·         Jestliže podáváte předem připravené mléko, nikdy ho neohřívejte v mikrovlnné troubě, ale pouze ve vodní lázni nebo v elektrickém ohřívači lahví.

 

·         Kojeneckou láhev dobře uzavřete. Směs pořádně protřepávejte, až do doby, než vznikne tekutina bez žmolků a hrudek.

 

·         Před podáním mléka dítěti vždy vyzkoušejte jeho teplotu. Teplota mléka by měla být okolo 37 stupňů Celsia. Je vhodné si mléko kápnout na vnitřní stranu zápěstí. Mléko nesmí být ani studené, ale ani pálit. Mělo by být jen příjemně vlažné.

 

·         Mléko nikdy neochutnávejte z láhve, je to velice nehygienické a může tak dojít k přenosu různých virů a bakterií na dítě.

 

Četnost krmení kojeneckým mlékem


V prvních týdnech života lze dítě krmit podle toho, jak se mléka dožaduje. Pro dítě je však vhodnější, dělat mezi jednotlivým krmením odstup alespoň 2 – 2,5 hodiny, aby dítě mělo možnost mléko strávit (umělé mléko je hůře stravitelné, než mateřské). Dítě si na pravidelný režim rychle zvykne.

Občas se stává, že miminko nechce v danou dobu jíst. Není důvod k panice, klidně to respektujte, ani vy někdy nemáte chuť k jídlu. Časem se naučíte znát potřeby svého dítěte. Poznáte,kdy má větší, či menší hlad. Vždy je ale důležité, aby byl pravidelný jídelní režim přizpůsoben potřebám dítěte.

Dávkování


Orientační množství mléka můžete najít na každém obalu umělé výživy. Každé dítě je však jiné, takže si samo postupně určuje, kolik mléka vypije. Pokud dítě vypije celý obsah lahvičky a následné krmení vyžaduje pokaždé o něco dříve, tak mu již dávka nestačí a je potřeba ji zvýšit. Dávkování vždy zvyšujte pouze o 1 odměrku mléka na 30 ml vody.

V prvních týdnech života bude dítě potřebovat v jedné lahvičce asi 100 ml mléka, kolem šesti měsíců asi 200 ml mléka. Obecně platí, že miminko spotřebuje asi 100 ml mléka na 1 kg své váhy během jednoho dne.

Krmení z láhve


Při krmení z láhve, by dítě mělo být pevně přitulené k tělu matky. Nejprve dítě pohlaďte po tváři, která je k vám blíže. Dítě k vám otočí hlavičku a otevře ústa. Jestliže pusinku neotevře, kápněte mu na rty pár kapek mléka. Při krmení musíte láhev držet pevně, aby za ni dítě netahalo a necukalo s ní.

Dítěti podejte lahvičku nakloněnou tak, aby byl dudlík stále plný mléka. Neměl by tam být vzduch, který by dítě spolykalo a mělo tak v žaludku velmi brzy pocit sytosti. Poté, co dítě vypije celou láhev, vezměte mu ji. Jestliže máte pocit, že chce ještě sát, nabídněte mu svůj malíček, čímž poznáte, zda má dítě ještě hlad. Po krmení vždy nechte dítě odříhnout.